Njemačka šesti puta zaredom prvak Europe

29.07.2013.

Reprezentativke Njemačke šesti su puta zaredom osvojile naslov prvaka Europe nakon minimalne finalne pobjede protiv Norveške.

Iako su izgledale ranjivo u prvom krugu kada su izgubile upravo od Norveške, peterostruke braniteljice naslova još su jednom pokorile Europu pobijedivši u finalu Skandinavke s 1:0.

Junakinja utakmice bile je njemačka vratarka Nadine Angerer koja je u svakom poluvremenu obranila jedanaesterac Norvežankama - prvo je sjajno skinula udarac Trine R?nning pri rezultatu 0:0, a u nastavku i pokušaj Solveig Gulbrandsen za izjednačenje.

"Ovo mi se prvi puta dogodilo. Naravno da sam presretna, ovo je bilo fantastično. Vidjelo se da smo turnirska momčad, napredovali smo kroz natjecanje", izjavila je nakon utakmice Angerer.

Za pogodak se, pak, pobrinula igračica s klupe, Anja Mittag, koja je u 49. minuti iskoristila prodor i ubačaj Okoyino da Mbabi.

Izabranice Silvije Neid uspjele su do kraja izdržati pritisak Norvežanki, koje su pred rekordnih 41.301 gledatelja u Solni propustile nekoliko dobrih šansi, uključujući spomenute udarce s bijele točke.

Tako se nastavila dominacija Njemica koje su od 1995. neprikosnovene vladarke Europe, no odlično organizirano prvenstvo u Švedskoj pokazalo je da druge reprezentacije, posebno skandinavske, smanjuju tu razliku u odnosu na Njemačku.

Vrijedi istaknuti kako je delegat finalne utakmice u Solni bila Ivančica Sudac, voditeljica međunarodnog odjela i licenciranja u Hrvatskom nogometnom savezu.