Hrvatsko finale Europske lige

Stanišić pogotkom potvrdio plasman Bayer Leverkusena u finale protiv Pašalićeve Atalante

09.05.2024.

Branič Vatrenih Josip Stanišić postigao je pogodak koji je potvrdio plasman Bayer Leverkusena u finale Europske lige u kojem će njemački prvak igrati protiv Atalante Marija Pašalića.

Bayer Leverkusen je izbacio Romu s ukupnih 4:2, dok je Atalanta bila bolja od Marseillea s ukupnih 4:1. Roma je, doduše, do 82. minute uzvrata vodila 2:0 zahvaljujući pogocima Paredesa s bijele točke (43’, 66’), a onda je najprije Mancini (82’) postigao autogol za 1:2 prije negoli je Stanišić u sedmoj minuti sudačke nadoknade ušao s desne strane u protivnički šesnaesterac, varkom izbacio čuvara i neobranjivo pogodio suprotni kut za konačnih 2:2.

Stanišić je u igru ušao u 90. minuti, a na isti je način poraza spasio svoju momčad protiv Borussije (D) u prvenstvu, kada je također zabio debelo u sudačkoj nadoknadi. Bila je ovo 49. utakmica u nizu ove sezone u kojoj Bayer nije izgubio. Klub iz Leverkusena po drugi put u svojoj povijesti plasirao se u finale ovog europskog natjecanja koje je osvojio 1988. godine (tadašnji Kup UEFA-e). Bayer Leverkusen u svojoj je povijesti jednom igrao i finale Lige prvaka i to 2002. godine kada je u finalu poražen od madridskog Reala.

Atalanta je u Bergamu pobijedila Marseille 3:0 nakon što je prvi ogled na marsejskom Velodromeu završio 1:1. Atalanta je bila puno bolja tijekom prvog poluvremena, a sve je okrunila golom Lookmana u 30. minuti. Na početku drugog dijela (52’) Ruggeri je zabio za 2:0, a u samoj završnici Toure je zabio za konačnih 3:0 Atalante koja se prvi put u svojoj povijesti plasirala u finale nekog velikog europskog natjecanja.

Hrvatski reprezentativac Mario Pašalić za Atalantu je zaigrao od 61. minute.

Finalna utakmica igra se u Dublinu 22. svibnja.