HNS osigurao 80 defibrilatora za klubove i županije

"Spasiti život je najvrjednije što možemo učiniti"

11.04.2024.

"Spasiti život je najvrjednije što možemo učiniti"
Foto: Drago Sopta/HNS

Hrvatski nogometni savez osigurao je sredstva za kupnju automatskih vanjskih defibrilatora (AVD aparata) za klubove SuperSport HNL, SuperSport HNLŽ, SuperSport HMNL, SuperSport Prve NL i SuperSport Druge NL kao i za županijska središta HNS-a.

U okviru svog društveno odgovornog poslovanja, krovna organizacija hrvatskog nogometa uložila je značajna sredstva za kupnju osamdeset defibrilatora koji su raspodijeljeni tako da je 56 podijeljeno klubovima, 21 županijskim savezima, a tri preostala ostavljena su za potrebe saveza. Gledano po nogometnim središtima, u središtu Zagreb podijeljena su 22 defibrilatora (17 za klubove i pet za županijske saveze), u NS Split 20 (16 + 4), u NS Osijek 13 (9 + 4), u NS Sjever 11 (6 + 5) i u NS Rijeka 11 (8 + 3). Pritom je važno naglasiti da primjena automatskog vanjskog defibrilatora spada pod mjere osnovnog održavanja života, koje mogu primjenjivati i laici, a pravilnom uporabom spašava živote, što i jest primarni cilj.

Hrvatski nogometni savez je pritom održao i edukacije iz kardiopulmonalne reanimacije za predstavnike klubova i županijskih saveza.

“Hrvatski nogometni savez uvijek veliku pažnju poklanja društvenoj odgovornosti i u tom kontekstu je kupnja defibrilatora za naše klubove i županijske saveze od iznimne važnosti. Na žalost, svjedoci smo iznenadnih smrti igrača na terenu i spoznaja da će klubovi imati na raspolaganju AVD aparate uvelike smanjuje rizik da se tako nešto dogodi na hrvatskim travnjacima. Naravno da se nitko od nas ne želi naći u situaciji da nekome mora spašavati život, ali dobro je znati na koji način možemo pomoći ako do toga ipak dođe. Spasiti život je nešto najvrjednije što možemo učiniti te smo zato itekako ponosni na ovaj projekt”, rekao je predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Marijan Kustić.

Foto: Drago Sopta/HNS
 
 
"Jedan od temeljnih načina prevencija iznenadne srčane smrti je pravodobna reakcija, a korištenje automatskih vanjskih defibrilatora uvelike pomaže da se to ne dogodi. Drago mi je da su čelni ljudi Hrvatskog nogometnog saveza prepoznali važnost kupnje AVD aparata koji su se u nebrojeno slučajeva pokazali kao spasonosno rješenje kod srčanih zastoja. Iznenadni srčani zastoj ne pita za vrijeme i mjesto pa se Hrvatski nogometni savez, u suradnji s Hrvatskim društvom za reanimatologiju, svojedobno uključio i u provedbu radionica iz kardiopulmonalne reanimacije s ciljem prepoznavanja, pravilne i pravodobne reakcije te spašavanja ljudskog života”, istaknuo je liječnik hrvatske reprezentacije Tomislav Vlahović.

Foto: Arhiva HNS
 

“Osnovni način sprječavanja iznenadne srčane smrti, osim preventivnih liječničkih pregleda, je educirati ljude kako postupiti kod ovog neželjenog događaja. Ako u ovoj situaciji na raspolaganju imamo AVD aparat, vjerojatnost da spasimo unesrećenog je puno veća. Hrvatski nogometni savez je to prepoznao i zahvalni smo što nam je omogućio novi AVD aparat. U našem klubu svakodnevno trenira velik broj sportaša i jako je važno imati na raspolaganju ovaj uređaj koji može nekome spasiti život. Uvijek se nadamo da nam isti neće nikada zatrebati, ali rizik od srčanog zastoja postoji i zbog toga je posebno važno imati ovakav uređaj na raspolaganju kako bi spasili ono najvažnije u nogometu, a to je život nogometaša“, rekao je liječnik HNK-a Cibalia i hrvatske U-19 reprezentacije Josip Filaković.

Foto: Drago Sopta/HNS

Foto: Drago Sopta/HNS

Semafor

Više na rezultati.hns.team

Naši partneri