Izdvajamo iz 2021.

Odlazak s Parkena uzdignuta čela

29.12.2021.

Prije trijumfalno okončanog kvalifikacijskog ciklusa za Svjetsko prvenstvo u Kataru iduće godine, hrvatska nogometna reprezentacija imala je uspješan nastup na Europskom prvenstvu, od kojeg se oprostila u osmini finala na stadionu Parken u Kopenhagenu.

I to u jednoj od najinteresantnijih i najuzbudljivijih utakmica nokaut faze svih vremena. Što zbog nesvakidašnjeg autogola Pedrija kojim je Hrvatska povela protiv Španjolske, što zbog velikog povratka Vatrenih u samoj završnici.

Doista, sve se u 77. minuti činilo vrlo izglednim. Torres je zatresao Livakovićevu mrežu, a Španjolci trinaest minuta prije kraja susreta poveli 3:1. Vatreni se, međutim, nisu predavali i u smiraju utakmice došli do izjednačenja. Pritom su u naslovnim ulogama bili su Dalićevi “jokeri” s klupe, Mislav Oršić i Mario Pašalić. Najprije je Oršić u gužvi uspio loptu gurnuti taman toliko da prijeđe gol- liniju, a onda je njegov majstorski centaršut u drugoj minuti sudačke nadoknade Pašalić glavom pretvorio u izjednačenje za ekstazu hrvatskih navijača na tribinama.

U produžecima je sve bilo otvoreno, Vatreni su bili u zanosu, Kramarić je na otvaranju promašio sjajnu priliku, ali... Više od toga nije išlo, Španjolci su pogocima Morate i Oyarzabala pobijedili i plasirali se u četvrtfinale, ali Vatreni su Parken napustili uzdignuta čela. Nagrađeni gromoglasnim pljeskom mnogobrojnih hrvatskih navijača, koji su taj dan Kopenhagen učinili CROpenhagenom.

Hrvatska je na Euru igrala u skupini s Engleskom, Češkom i Škotskom, a o plasmanu u drugi krug natjecanja odlučivala je baš posljednja utakmica protiv domaćina u Glasgowu. I Vatreni su opet bili na visini zadatka kad je bilo najpotrebnije, predvođeni kapetanom Lukom Modrićem, koji je protiv Škota postigao jedan od najljepših golova na Euru. Hrvatska je trebala pobjedu, na semaforu je svijetlilo 1:1 kad se po tko zna koji put ukazao ON.

Kovačićevo je bilo kratko proigravanje prije negoli je sijevnula Lukina desna vanjska, a lopta u savršenoj putanji odsjela u desnom gornjem kutu nemoćnoga škotskoga vratara. Kao uvertira u pobjedu koju je petnaest minuta poslije potvrdio Perišić sjajnim pogotkom glavom poslije Modrićeva ubačaja iz kuta. Hrvatska je prethodno u skupini tijesno poražena od Engleske (0:1) i remizirala s Češkom (1:1).

Hrvatska je na Euru, dakle, odigrala četiri utakmice, postigla 7 (1,75 po utakmici), a primila 8 golova (2 po utakmici). Vatreni su u prosjeku imali loptu 49,5 posto u svom posjedu i 85,76 posto uspješnih dodavanja (1717/2002), 154 osvojene lopte (38,5 po utakmici) i 439.02 pretrčanih kilometara (109,76 po utakmici). Hrvatski strijelci tri su pogotka postigli desnom nogom (Modrić, Oršić, Perišić), 5 jedan lijevom (Vlašić) i dva glavom (Perišić, Pašalić) uz već spomenuti autogol Pedrija.